
Wirtualna wystawa nowości
Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W związku z tym biblioteka szkolna wzbogaciła się o blisko 300 nowości. Nie możecie tego zobaczyć ”na żywo”, ale zapraszam na Wirtualną wystawę nowości! Systematycznie będę prezentować niektóre z zakupionych książek.
„Magiczne drzewo”
„Magiczne drzewo” to seria książek autorstwa Andrzeja Maleszki. W swoich powieściach pisarz połączył świat rzeczywisty ze światem fantastycznym. Bohaterami książek są 12-letni Filip, 11-letnia Tosia i 8-letni Kuki. W każdym kolejny tomie serii czytamy o tajemniczych przedmiotach wykonanych z magicznego drzewa. Magiczne krzesło, berło, figurka, kostka do gry czy łuk przysparzają rodzeństwu, ich rodzinie i przyjaciołom wielu kłopotów. Niektóre części łączą się ze sobą, jednak nie ma konieczności czytania tomów po kolei, ponieważ każdy z nich tworzy odrębną całość.
„Dzień czekolady”
Jest to wspaniała opowieść o marzeniach, tęsknocie, miłości. Bohaterem książki jest siedmioletni Dawid i jego przyjaciółka Monika. Dzieci te borykają się z wieloma problemami, czasami zbyt ciężkimi, by je udźwignąć. Radzą sobie z nimi uciekając w świat fantastyki. Książka została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i była inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jacka Piotra Bławuta. Piękne ilustracje do książki wykonała Emilia Dziubak.
Agnieszka Chylińska i bohaterka jej książek – Zezia.
Agnieszka Chylińska znana jest przede wszystkim jako wokalistka i autorka tekstów piosenek. Nie każdy wie jednak, że Agnieszka Chylińska jest także autorką bestsellerowych powieści dla dzieci i młodzieży, których bohaterką jest Zezia. Zezię poznajemy kiedy ma osiem lat, jednak na przestrzeni kolejnych powieści dorasta i staje się starszą siostrą, przeżywa pierwsze zauroczenia oraz próbuje poradzić sobie z kryzysem w małżeństwie swoich rodziców. Książki A. Chylińskiej są ciekawe, barwne, pełne humoru i dziecięcej fantazji. Polecam.
„Cudowny chłopak”
Jest to wzruszająca i pełna ciepła opowieść o Auguście Pullmanie, zwykłym chłopcu o niezwykłej twarzy i jego walce z przeciwnościami losu. August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników. Przeżyje wiele przykrych doświadczeń, ale spotka się również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością.
Książka R. J. Palacio była numerem 1 na liście bestsellerów New York Timesa! Okazała się najlepszą książką Amazona oraz jedną ze 100 najlepiej sprzedających się książek w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych. W 2018 roku pojawiła się ekranizacja książki z Julią Roberts, Owenem Wilsonem oraz Jacobem Tremblayem.
„Był sobie pies”
„Był sobie pies” to poruszająca opowieść o przyjaźni psa z człowiekiem, która jest w stanie przetrwać wszelkie przeciwności losu. W. Bruce Cameron udowadnia, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Autor na kartach swojej książki ukazuje głębię miłości i oddania psa Bailey’a względem ośmioletniego Ethana. Bailey i Ethan na przestrzeni lat stają się nierozłączni, rodzi się między nimi niezwykła więź, przeżywają wiele wspaniałych chwil. Książka doczekała się również filmowej ekranizacji. Bardzo serdecznie zachęcam do przeczytania tej wzruszającej książki.
„Do wszystkich chłopców, których kochałam ” (cz. 1)
„P.S. Wciąż cię kocham” (cz. 2)
„Do wszystkich chłopców których kochałam” to książka napisana przez Han Jenny. Na kartach powieści poznajemy 16-letnią dziewczynę, o imieniu Lara Jane. Jane oraz jej dwie siostry Margot i Kitty, po tragicznej śmierci matki wychowuje ojciec. Pewnego dnia, podczas porządków Lara zauważa, że zginęły jej listy, pisane do chłopców, którymi kiedyś była zauroczona. Nastolatka nie mówiła im nigdy o swoich uczuciach, ale opisała to w listach, które nagle zaginęły. Okazuje się, że ktoś je wysłał… Książka kierowana do nastolatek ukazuje problemy, z którymi zmierza się dojrzewająca młodzież. Na podstawie książki w 2017 roku powstał film o tym samym tytule.
„Olimpijscy herosi ”
„Olimpijscy herosi” to seria wspaniałych książek autorstwa Ricka Riordana. Powieści zawierają elementy zaczerpnięte z mitologii greckiej oraz rzymskiej. Każda książka serii przedstawia przygody głównego bohatera, Percy’ego Jacksona. Część pierwsza – „Zagubiony Heros” – bazuje na przygodach Perseusza, kolejny tom, „Syn Neptuna”, opisuje historię Odyseusza. Następne odsłony sagi opierają się na perypetiach Heraklesa, Tezeusza oraz Achillesa.
„Nelly Rapp i … ”
Martin Widmark, autor poczytnych w naszej bibliotece książek o przygodach Lassego i Mai stworzył kolejną wspaniałą bohaterkę – upiorną agentkę Nelly Rapp. Jest ona odważna, nieustraszona, samodzielna i pomysłowa. Na kartach powieści przeżywa niesamowite przygody. Pokazuje dzieciom, że każdy czasem się czegoś boi i że problemy można przezwyciężyć. Książki przedstawiające ekscytujące przygody agentki i jej psa Londyna czyta się lekko i przyjemnie. Martin Wildmark, bestsellerowy autor książek uznawany jest za giganta literatury dla dzieci. Serie przygód Lassego i Mai oraz upiornej agentki Nelly Rapp trafiają na listy bestsellerów na całym świecie. W samej Szwecji jego książki sprzedały się w trzymilionowym nakładzie.
„Niezłe ziółko ”
„Niezłe ziółko” to chwytająca za serce przepiękna książka autorstwa Barbary Kosmowskiej, która pozostaje w pamięci czytelników na długo. Głównymi bohaterami książki są Eryk, chłopiec, który boryka się z wieloma dziecięcymi troskami i jego babcia podróżniczka. Babcia na jakiś czas zamieszkuje z Erykiem, i to właśnie ona potrafi wysłuchać jego problemów, dobrze zrozumieć wszystkie troski, a dodatkowo także opowiedzieć wspaniałe historie o dalekich krajach i niezwykłych przygodach.
„Niezłe ziółko” to historia o szukaniu i znalezieniu tego, co jest prawdziwym dziecięcym skarbem – wiary w siebie i szacunku dla innych. Książka jest wzruszająca, mądra i zabawna, porywa humorem oraz lekkością narracji. Z pewnością zachwyci nie tylko młodych czytelników. Gorąco polecam!
„Cukierku, ty łobuzie!”
To pierwsza część przygód zabawnego kota o imieniu Cukierek. Słodkie imię jest jednak mylące. Bohater, którego poznajemy to łobuziak zajmujący się głównie jedzeniem, spaniem i rozrabianiem. Kot ceni sobie dobrą zabawę oraz niezależność, i oczywiście niechcący nieustannie przysparza kłopotów Marcelowi i jego rodzicom. Książka przeznaczona jest dla uczniów klas młodszych. Zawiera piękne ilustracje, rozwija wyobraźnię, zachęca do samodzielnego czytania. Niesamowite, pełne humoru przygody niesfornego kota Waldemar Cichoń opisał także w kolejnych częściach, które biblioteka posiada w swoich zbiorach. Zachęcam do przeczytania!
„Siedmiu wspaniałych …”
Wszyscy znamy historię Kopciuszka, śpiącej królewny i trzech świnek, ale Roksana Jędrzejewska- Wróbel opowiada je na nowo. Książka zawiera siedem bajek, które poruszają problemy współczesnych dzieci.
Te terapeutyczne bajki „dodają otuchy, uczą prawdziwych wartości i rozwijają inteligencję emocjonalną”, pisze znana psychoterapeutka Katarzyna Miller.
O popularności tej książki świadczy fakt, że na rynku pojawiło się już jej czwarte wydanie
„Zaczytana i Bestia”
Jest to zachwycająca baśń o pięknej dziewczynie o dobrym sercu, która zakochuje się w bestii – zmanierowanym, bogatym chłopaku, który jest gwiazdą Hollywood.
Główna bohaterka – Rosie Thorne jest tylko zwykłą, skromną dziewczyną, która kocha czytać. Pewnego dnia jej świat przewraca się do góry nogami, dodatkowo Vance Reigns wkracza w jej życie niczym tornado. Chłopak okazuje się niezwykle denerwujący oraz zapatrzony w siebie.
Czy ta dwójka znajdzie wspólny język? A może początkowa nienawiść przerodzi się w coś innego? Sprawdź! Zachęcam do przeczytania.
„ Z piaskownicy w świat”
Książka autorstwa Grzegorza Kasdepke przeznaczona jest dla uczniów klas młodszych. Główni bohaterowie to Natalka, Krzyś i Jaś. Dzieci wykorzystując swoją wyobraźnię zwiedzają wiele ciekawych krajów. Dzięki tej książce można zostać „podróżnikiem” i przeżyć wiele ciekawych przygód.
„ Kajko i Kokosz …”
„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” to lektura dla uczniów klasy IV. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz. Poznajemy ich jako średniowiecznych słowiańskich wojowników, którzy przeżywają wiele ciekawych przygód.
Wszystkim, którym ta pozycja przypadła do gustu zachęcam do wypożyczenia kolejnych części serii.
Komiks powstawał w latach 70. i 80. XX wieku i był jedną z wizytówek czasopisma młodzieżowego „Świat Młodych”. W 2003 roku wydawnictwo Egmont Polska wznowiło serię, i dzięki temu wszystkie części komiksu ukazały się po raz pierwszy w kolorze.
{gallery}galeria/galeria2020-2021/wystawanowosci{/gallery}