100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Na początku listopada nasza szkoła została przystrojona w biało-czerwone barwy. Flagi, godła oraz plakaty przyozdobiły gazetki na szkolnych korytarza, a w klasach pojawiły się gazetki tematyczne. Uczniowie z okazji nadchodzących obchodów 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości wzięli udział w wielu konkursach m.in. w Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym. Uczniowie z klas I-III wykonywali prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Z kolei przedstawiciele klas starszych uczestniczyli w konkursach pieśni patriotycznych oraz recytacji wierszy. Przez cały listopad wychowankowie śpiewali razem z panią Teresą Studnicką pieśni o Ojczyźnie. Ponadto na lekcji historii pod opieką pani Anny Kasiarz wykonali plakaty 100 najwybitniejszych postaci, które miały wpływ na dzieje kraju.
Aż nadszedł upragniony 11 listopada…. Nasza szkoła rozpoczęła świętować to radosne wydarzenie dla Polaków już 9 listopada. Był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Obchodziliśmy hucznie 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godzinie 9.00 wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie historycznym, a o godz. 10.00 rozpoczęła się akademia z okazji tego wydarzenia. Po wprowadzeniu sztandaru oraz odśpiewaniu hymnu, pan Dyrektor powitał przybyłych gości: Wójta Gminy Stryszów- pana Jana Wacławskiego, Wójta Elekta – pana Szymona Dumana , przedstawicieli Rady Gminy, rodziców, mieszkańców Łękawicy, Grono Pedagogiczne oraz uczniów. Następnie wszyscy zgromadzeni obejrzeli inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy VII. W trakcie akademii przypomniano najważniejsze wydarzenia historyczne, które miały wpływ na nasze państwo. Przeniesiono nas w realia XVIII- wiecznej Polski, by przedstawić nastroje panujące w tamtych czasach, kiedy to Polski nie było na mapach Europy. Występ został wzbogacony o recytację wierszy oraz pieśni patriotyczne. Po części artystycznej goście udali się na „Biesiadę Niepodległościową”, gdzie kosztowali tradycyjny bigos staropolski. Po poczęstunku wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Odbyły się także występy uczniów, którzy zwyciężyli w konkursach szkolnych. Wiersze patriotyczne deklamowali : Igor Mamcarczyk z kl. VI. ( zwycięzca w kategorii 
kl. IV-VI) oraz Jakub Mirocha z kl. VII (zwycięzca w kategorii kl. VII-VIII). Pieśni patriotyczne zaprezentowały uczennice: Anna Potoczny kl. II( kategoria kl. I-III), Gabriela Stawowy kl. V ( kategoria kl. IV-VI) oraz Emilia Potoczny kl. VII ( kategoria kl. VII-VIII). Drugą część wzbogacił także występ artystyczny przygotowany przez panią Martę Okręglicką. Swoje talenty zaprezentował: cheerleaderki ( uczennice z klasy V i VI), gimnastyczki ( uczennice z kl. VI i VII) oraz szkolni piłkarze. Po części oficjalnej odbyły się rozgrywki hokejowe.

 

{gallery}galeria/galeria2018/100lecieNiepodleglosci{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content